7 auklėjimo klaidos, trukdančios vaikui užaugti sėkmingam

Paskelbė admin 2017.07.23 0 Komentarai

Lyderystės meno ekspertas ir knygų apie psichologiją autorius Timas Elmoras mokslinių tyrimų metu atskleidė, kokios yra dažniausios vaikų auklėjimo klaidos, ir kaip jos užprogramuoja vaikus nepasitikėti savimi bei riboja jų galimybes tapti sėkmingais užaugus.

 

1. Neleidžiame vaikui rizikuoti

Gyvename pavojų pilname pasaulyje. Nesaugumas stiprina baimę prarasti vaiką, todėl stengiamės apsupti jį savo rūpestingumu. Psichologai nustatė, kad vaikai, kurie nežaidė gatvėje ir nebuvo nors kartą sužeidę kokią nors kūno dalį, užaugus dažnai kenčia nuo įvairių fobijų. Vaikas turi bent porą kartų nukristi, tada jis supras, kad tai normalu. Paaugliai turi susiginčyti ir išgyventi pirmąją meilę. Taip jie įgis emocinę brandą, be kurios neįmanomi ilgalaikiai santykiai. Saugodami vaikus nuo rizikos, suaugusieji augina juose aroganciją ir žemą savigarbą.

 

2. Labai greitai ateiname į pagalbą

Šių dienų jaunimo karta neturi tam tikrų įgūdžių, kurie buvo įprasti vaikams prieš 30 metų. Kai pernelyg greitai ateiname vaikui į pagalbą ir apsupame jį savo “rūpestingumu” –  atimame iš jo galimybę pačiam rasti išeitį iš sunkios padėties. Anksčiau ar vėliau vaikas pripras, kad kažkas visada jį gelbėja: “Jei aš suklysiu ir nepasieksiu tikslo, tai ateis suaugusieji ir viską ištaisys”. Tačiau tikras suaugusiųjų pasaulis yra visiškai kitoks ir vaikas gali būti nepasiruošęs jame gyventi.

 

3. Pernelyg jais žavimės

Vaikų savigarbos didinimo judėjimas prasidėjo nuo baby-boom kartos ir įsišaknijo mokyklose 1980-aisiais metais. “Kiekvienas gauna po taurę” taisyklė leidžia vaikui pasijusti išskirtiniu. Tačiau psichologų tyrimai atskleidė, kad toks metodas turi neigiamų pasekmių. Po kurio laiko vaikas pastebi, kad tik tėvai laiko jį išskirtiniu, o visi kiti taip nemano. Ir vaikas pradeda abejoti savo tėvų objektyvumu. Jam patinka, kai jis yra giriamas, tačiau jis supranta, kad tai neturi nieko bendro su realybe. Su laiku toks vaikas pradeda sukčiauti ir meluoti, bandydamas tokiu būdu išvengti nemalonumų ir pataikauja savo tėvams. Todėl jis tiesiog nepasiruošęs susitikti su sunkumais.

 

4. Leidžiame kaltės jausmui užgožti objektyvumą

Vaikas neturi mylėti jus kiekvieną minutę. Gyvenime jam teks išgyventi daug sunkumų, ir jeigu jis bus išlepintas – tai gali sutrukdyti jam sėkmingai juos įveikti. Todėl kartais reikia sakyti vaikams “Ne” ir “Ne dabar”, kad jie išmoktų kovoti už savo norus. Jeigu šeimoje yra keli vaikai, tai dažniausiai tėvai mano, kad neteisinga apdovanoti tik vieną vaiką. Tačiau apdovanoti visus ir visada – nerealu. Tokie veiksmai neleidžia vaikui suprasti, kad sėkmė priklauso tik nuo jo pastangų.

 

5. Nepasakojame apie savo klaidas

 Ateis laikas, kai sveikas paauglys būtinai užsinorės “išskleisti sparnus” ir pridaryti klaidų. Turime leisti jam tai padaryti. Tai nereiškia, kad neturime padėti jam orientuotis naujuose įvykiuose. Dalinkitės su juo istorijomis apie savo klaidas, kurias padarėte būdami jo amžiuje. Tik venkite perdėto moralizavimo dėl rūkymo ar alkoholio. Vaikas turi būti pasirengęs susidurti su sunkumais ir žinoti, kad tik jis atsako už savo sprendimų pasekmes. Papasakokite jam ką jautėte, būdami panašioje situacijoje, ką ir kodėl darėte, bei kokias pamokas išmokėte.

 

6. Painiojame intelektą ir talentą su branda

 Intelektas dažnai painiojamas su vaiko brandumu. Dėl to tėvai pradeda klaidingai manyti, kad protingas vaikas pasiruošęs gyventi realiame pasaulyje. Tai netiesa. Kai kurie sportininkai ar Holivudo žvaigždės yra labai protingi ir be galo talentingi, tačiau jie dažnai papuola į viešųjų skandalų pinkles dėl to, kad yra nesubrendę. Nereikia manyti, kad jūsų vaikas talentingas visuose srityse. Nėra kažkokio konkretaus amžiaus, kada vaikui galima suteikti daugiau laisvių. Bet yra gera taisyklė – stebėkite savo vaiko bendraamžius. Jeigu pastebėsite, kad jie yra labiau savarankiški negu jūsų vaikas – galbūt jūs patys slopinate savo vaike tą savarankiškumą.

 

7. Nesielgiame taip, kaip mokome vaikus

Kaip tėvai, mes turime modeliuoti tokį gyvenimą, kokį norime savo vaikams. Dabar būtent mes esame šeimos lyderiais, todėl privalome laikytis tiesos santykiuose su aplinkiniais. Sekite savo nusižengimus, net pačius mažiausius, nes jūsų vaikai stebi jus. Jeigu jūs nelaužysite taisyklių, tai ir vaikai žinos, kad to daryti negalima. Parodykite vaikams, kad reikia gerbti ir padėti kitiems. Darykite pasaulį geresniu ir jūsų vaikai irgi tai darys.

Žymės: auklėjimas klaidos

Jūsų komentaras